Медична допомога для українців у Польщі
14 березня 2022 року Національний фонд охорони здоров’я Польщі оприлюднив оголошення, в яких роз’яснив юридичні питання та відповів на сумніви щодо надання медпрацівниками медичної допомоги громадянам України відповідно до Закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави.
Положення набули чинності 12 березня 2022 року. Положення мають також зворотну силу, тобто їх юридична сила почала рахуватися з 24 лютого 2022 року.
Закон надає право на медичні послуги, субсидії на ліки та постачання медичних виробів громадянам України, які прибули до Польщі внаслідок агресії Росії, на тих самих умовах, які належать застрахованим особом.
Закон надає право на медичні послуги, що надаються постачальниками медичних послуг, на підставі договорів про надання медичних послуг, та аптеками на підставі договорів на реалізацію рецептів, укладених з Національним фондом охорони здоров’я Польщі.
Які воєнні біженці з України мають право на медичні послуги в Польщі?
Відповідно до чинного законодавства право на медичні послуги мають:
- громадяни України та ті, хто не має українського громадянства, подружжя громадян України, - усі ті, хто перетнув безпосередньо польсько-український кордон,
- громадяни України з картою поляка (немає вимоги перетину безпосередньо польсько-українського кордону)
- найближчі родичі громадянина України з Картою поляка.
Права поширюються на осіб (включаючи дітей, народжених у Польщі в перших двох вищезгаданих випадках), які приїхали до Польщі з 24 лютого 2022 року.
«Права на медичні послуги за спеціальним законом не надаються особам, які до 24 лютого 2022 року легально проживали в Польщі на підставі дозволу на проживання або мали статус біженця, або подали заяву на отримання такого статусу», – повідомляє Національний фонд охорони здоров’я.
До «найближчої родини» належать: чоловік/ дружина, предки (батьки, дідусі/бабусі), нащадки (діти, онуки), брати і сестри, споріднені по тій самій лінії або коліні (зять, невістка, тесть, свекруха, шурин, братова, пасинок/падчериця), усиновлена особа та її чоловік/дружина, а також особа, яка проживає разом з біженцем.
Усі уповноважені спецзаконом особи мають право на медичні послуги, що надаються в Польщі, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що й особи, застраховані в Польщі, однак за винятком санаторно-курортного лікування, санаторно-курортної реабілітації, права на лікування за кордоном, відшкодування коштів за лікування за кордоном відповідно до «транскордонної» директиви.